מהן שיטות הטיפול המתאימות עבור ניהול חרדות?

June 12 2023Oded B

כמה מילים על ניהול חרדות, לחצים ומתח בישראל

כל שמי שנולד או נולדה פה בישראל, לא צריכים שיספרו להם עד כמה המציאות שלנו מורכבת מבחינה תרבותית וביטחונית. עם זאת, ניהול חרדות זה משהו שבהחלט יכול לקחת אתכם לשלב הבא של חייכם – השלב בו אתם מפסיקים לאפשר לחרדות ולסטרס לנהל אתכם. אם אתם שוקלים טיפול פסיכולוגי, אנו ממליצים לקחת בחשבון את הפקטורים הבאים:

1) המטרות שהייתם רוצים להשיג

תחשבו היטב על מה תרצו לעבוד בטיפול, וכיצד אתם בעצם רוצים שהחיים שלכם ייראו לאחר סיום הטיפול.

2) סוג הטיפול והמטפל

כמובן, חשוב לשקול איזה סוג של מטפל הכי מתאים לצרכים שלכם ועם איזו שיטת טיפול הוא עובד.

3) מעשיות הטיפול

האם באמת מעשי מבחינה כלכלית להתחיל טיפול פסיכולוגי? כאשר אתם עונים לעצמכם על השאלה הזאת, זכרו כי בישראל יש סבסוד של קופות החולים והמדינה על טיפולים פסיכולוגיים.

4) לו”ז

כמו שאדון שחר חסון אומר: “מה הלו”ז??”, או במילים אחרות, האם יש לכם זמן לקבוע טיפולים פסיכולוגיים קבועים אחת לשבוע או יותר אפילו? בסופו של דבר, טיפול CBT או כל טיפול אחר מצריך מחויבות.

אילו טיפולים מתאימים לניהול חרדות ולחצים?

בין אם מדובר על חרדות ומתחים כתוצאה מסיבה זו או האחרת, מלבד CBT, ישנן מספר אפשרויות שונות שאפשר לנסות כדי לנהל את אלו בצורה בריאה יותר מבחינה רגשית. למשל, אפשר להתחיל בשיחה עם רופא המשפחה. במידת הצורך, רופא המשפחה שלכם יוכל להפנות אתכם לקבל טיפול פסיכולוגי מסובסד על ידי קופות החולים.

בין אם אתם חברים בקופת חולים מכבי, לאומית, כללית או מאוחדת, רופא המשפחה שלכם יוכל להפנות אתכם למגוון טיפולים פסיכולוגיים בעלויות ממוצעות של כ-100 – 200 ש”ח לטיפול, שזה כשלעצמו, הרבה יותר זול מטיפולים פרטיים. לגבי הטיפול הטוב ביותר עבורכם, חשוב להבין שכל שיטת טיפול מציעה יתרונות אחרים ומתאימה לאנשים עם בעיות שונות.

הטיפולים הנפוצים בחרדות וסטרס

חלק מהטיפולים הנפוצים ביותר הם, בין היתר, טיפולי CBT וכן טיפולים דינאמיים, מה שנקרא גם טיפול פרוידיאני. אלו טיפולים שאמנם הומצאו על ידי פרויד לפני המון שנים, אבל הם הלכו והתעצבו במהלך השנים עד כדי צורתם הנוכחית כיום. בעבר, המטפלים הדינאמיים גרסו כי טיפול דינאמי צריך להימשך שנים ארוכות. נכון להיום, פסיכולוג בחיפה ופסיכולוגים באופן כללי פועלים בשיטה שונה.

ישנם לא מעט פסיכולוגים אשר מאמינים בטיפולים קצרי-טווח, כאשר אלו בד”כ עוסקים בתחום שנקרא “קאוצ’ינג” (אימון אישי). עם זאת, חלק מהפסיכולוגים המוסמכים גם הם מאמינים בטיפולים קצרי טווח, ככה שלא בטוח שתצטרכו להתחייב לתקופה של שנה או שנתיים לטיפול דינאמי. כמו כן, יש לציין כי חלק לא קטן מהאנשים בוחרים ליטול תרופות אנטי חרדה, כך שזו גם אופציה.

מרגישים לחצים שאפילו גורמים לכם לתסמינים פיזיים שונים? אולי רק לחץ רגשי? כך או כך, ייתכן שהגיע הזמן לפנות לטיפול. בהצלחה!

#CBT
#חרדה בישראל
#חרדות אצל ילדים ומבוגרים
#טיפול בחרדות
#טיפול התנהגותי
Share: