הגוף מגרד? 5 סיבות אפשריות לגירודים בגוף

May 02 2023Oded B

לרוב, גירוד בגוף נגרם על ידי משהו פשוט כמו עור יבש או תגובה אלרגית מקומית. עם זאת, במקרים מסוימים, ייתכנו מצבים רפואיים חמורים יותר הגורמים לתחושת הגירוד, האדמומיות ואפילו למצבים של אקזמה בגוף.

לפני שנציין 5 סיבות שונות לגרד בגוף, חשוב להדגיש כי במצבים אלה, חשוב להגיע לקופת החולים לרופא המשפחה, והוא עשוי יהיה להפנות אתכם לרופא עור. עם אבחון ותוכנית טיפול נכונים, ניתן להתנהל בתוך מצבים של גירודים בגוף, אך חשוב ראשית לאפיין ולהגדיר את המקור לבעיה זו. בתוך כך, 5 הסיבות האפשריות לגירודים בגוף הן:

  1. עקיצות של חרקים
  2. אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור)
  3. אלרגיות בעקבות טריגרים שונים
  4. פסוריאזיס
  5. בעיות רפואיות כמו אי ספיקת כליות, מחלת כבד, בעיות בבלוטת התריס, אנמיה מחוסר ברזל וחלילה סוגי סרטן מסוימים.

5 סיבות שיכולות להוביל לגירודים בגוף

  1. עקיצות של חרקים

ישנם סוגים רבים ושונים של חרקים מצויים ברחבי הארץ, כאשר חלק מאותם חרקים ומזיקים עשויים לעקוץ בני אדם וכן בע”ח. יש לציין, אם יש לכם בבית חתול או כלב, הסבירות שתיעקצו ע”י פרעושים היא יותר גבוהה. כמו כן, נציין גם שחלק מהאנשים עשויים להיות רגישים או אלרגניים כלפי פרווה של חיות מחמד, שזהו גורם נוסף לגירודים בגוף. עוד מזיק נפוץ בישראל הוא, פשפש המיטה. אם אתם נעקצים רק בלילות ובמהלך היום הכול בסדר, יש סיכוי גבוה שמדובר בפשפש המיטה שכן מזיק זה פועל בלילות בלבד.

  1. אטופיק דרמטיטיס

עבור גירודים בגוף הנוצרים בעקבות אטופיק דרמטיטיס, אפשר בדרך כלל לטפל בהם לבד עם תרופות וסוגים של קרמים ללא מרשם כמו אנטי-היסטמינים וקרמים מקומיים. חשוב מאוד לציין, חלק מהתרופות והקרמים כוללים חומרים כמו סטרואידים, כאשר חלק מהטיפולים הם נטולי סטרואידים. ההמלצה הגורפת היא לקבל טיפול אנטי-סטרואידי, אבל זוהי החלטה שלרוב מוחלטת ע”י רופא העור.

  1. אלרגיות הנוצרות מטריגרים שונים

גירודים בגוף בהחלט יכולים להופיע כתוצאה מאלרגיות שונות, בעוד שאצל כל אדם ואדם האלרגיות מופעלות עקב טריגרים וגורמים שונים. כמו כן, חלק מהאנשים נוטים גנטית לאלרגיות, ככה שאצלם הגירודים בגוף עשויים להופיע למשל במעברי העונות. באביב, הצמחים והפרחים מפרישים אבקנים אשר נישאים באוויר, מה שגורם לאנשים אלרגניים לגירודים, אדמומיות של עור הגוף ואפילו אקזמה של העור במקרים קיצוניים יותר.

  1. פסוריאזיס

פסוריאזיס הינו מצב רפואי המאופיין בעור אדמומי, קשקושים וגירודים שיכולים להיות די עזים. חשוב לציין שפסוריאזיס אינו מדבק, וכמו כן, אין סיבה מדויקת למצב, לפחות לא בעולם הרפואי המערבי. סיבה זו מובילה אנשים רבים לחפש טיפולים אלטרנטיביים למצב זה, מה שלא תמיד אפקטיבי כמו תרופות שונות, קרמים ועוד.

  1. בעיות רפואיות שונות

בסופו של דבר, גרד בגוף יכול לעיתים להצביע על בעיות רפואיות חמורות יותר מאשר אלרגיות, כמו למשל מצבים של אי ספיקת כליות וכבד, בעיות בבלוטת התריס ועוד. לכן, חשוב להגיע ראשית לרופא המשפחה ורק אח”כ, להגיע לרופא העור.

צריכים ייעוץ לגבי גירודים בגוף? צרו קשר עם צוות atopicom למידע נוסף.

Share: